در شماره اخیر (شماره 39) فصل‌نامه "معماری و ساختمان" ، مقاله‌ای تحت عنوان "ضرورت توجه به بازسازی بیمارستان‌های کشور" مورد بحث قرار گرفته و "بیمارستان حضرت سیدالشهدا" نیز به عنوان مطالعه موردی در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته است. بخش‌هایی از این مطلب در اینجا آورده شده است که توجه شما را به آن جلب می‌نماییم.

 

897987

یکی از چالش‌ها و معضلات اساسی طراحی و ساخت در ایران عدم توجه به نگهداری و بازسازی ساختمان‌های موجود و احیاء آن‌ها می‌باشد. در حال حاضر عمر مفید ساختمان‌های کشور 30 سال است که با افزایش کیفیت در طراحی معماری، ساخت و ساز، مصالح و استفاده از فن آوری های نوین می‌توان این عدد را به بالای یکصد سال رسانید. در حال حاضر فرهنگ حاکم بر عرصه طراحی و ساخت، ساده‌ترین راه افزایش کیفیت را تخریب و نوسازی می‌داند و در زمینه بازسازی نه تنها اطلاعات فنی و تخصصی کافی وجود ندارد، بلکه عدم درک اهمیت موضوع و علاقه سازندگان به آن در جامعه دیده  می شود.

 

3112

 

در ایران این مراحل به درستی طی نمی‌شود چرا که عموماً به دلیل عدم برآورد واقع نگرانه بودجه، مطالعات دقیق انجام نشده و طراحی نیز ناقص صورت می‌گیرد که خود طولانی شدن زمان ساخت و استهلاک سازه را در پی دارد. در صورتی که در کشورهای توسعه یافته، فرایند طراحی و ساخت، یک مسیر به هم پیوسته و کامل را طی می‌کند و به همین دلیل است که به عنوان مثال در کشور آلمان ساختمان‌هایی با عمر بیش از 700 سال وجود دارند که همچنان با کیفیت مناسب در حال بهره برداری و استفاده هستند، لکن آنچه در ایران ملاحظه می‌شود نقص اساسی در فرایند طراحی و ساخت است که برای حل این معضل باید برنامه ریزی‌ها و سیاست گذاری‌های ریشه ای با توجه به شاخصه‌های مدیریت، اقتصاد و استانداردها انجام گیرد.

789

 

 

 

سیاست نگهداشت و بازسازی ساختمان‌ها بخش مهمی در فرایند ساخت و ساز می‌باشد که به افزایش عمر مفید ساختمان، صرفه جویی در انرژی و منابع و توجه به داشته‌ها منجر می‌شود، توجه به این مطلب در مورد ساختمان‌های با اهمیت خیلی زیاد مانند بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز آتش‌نشانی، مراکز کمک‌رسانی و نظایر آن و به طور کلی تمام ساختمان‌هایی که استفاده از آن‌ها در نجات و امداد مؤثر می‌باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در نوشتار حاضر به طور خاص به بررسی روند طراحی و ساخت و ساز بیمارستان‌ها پرداخته شده است. اهمیت این موضوع تا حدی است که در سراسر دنیا سیستم‌های درمانی در پی یافتن بهترین راه برای پاسخگویی به بیماران و جامعه تحت پوشش هستند. تحقیقات نشان داده است که رتبه پاسخگویی نظام سلامت ایران طبق گزارش جهانی سلامت سال 2000 (با نمره 16/5 در مقیاس صفر تا ده)، در میان 191 کشور اعلام شده، 100 می‌باشد. همچنین بنابر استانداردهای جهانی به ازای هر 1000 نفر در جهان 3 تخت لازم است که در ایران این عدد در حدود 8/1 می‌باشد و این امر نشان دهنده نیاز کشور به افزایش تخت‌های بیمارستانی است و برای برطرف کردن این کمبود کشور با محدودیت منابع مالی و زمانی مواجه است.

 

4

 

 

 

به دلیل محدودیت‌های حاضر بهترین راه توجه به داشته‌ها و استفاده بهینه از آن‌ها می‌باشد که این مهم از طریق اتخاذ سیاست نگهداشت و بازسازی محقق خواهد شد و ساخت بیمارستان‌های جدید تنها در مکان‌هایی موجه خواهد بود که یا اصلاً بیمارستانی وجود ندارد و یا تلاش برای رسیدن به استانداردهای جهانی مدنظر است. بحث بازسازی یا بهسازی بیمارستان‌ها در ایران موضوعی است که اخیراً مورد توجه مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.

 

3e

انجام تغییرات در طراحی معماری حین ساخت خود باعث صرف هزینه‌های اضافی و طولانی شدن زمان ساخت می‌گردد و به عنوان مثال زمان ساخت یک بیمارستان 100 تختخوابی به جای 3 سال، 7 8 سال طول می‌کشد. هدف اصلی نوشتار حاضر بیان ضرورت توجه به بحث نگهداشت و بازسازی ساختمان‌ها و ترغیب کارفرمایان، طراحان و مسئولین به این مهم است که نمونه عینی آن، بازسازی ساختمان 60 ساله بیمارستان حضرت سیدالشهدا در یزد می‌باشد.

 

7415

 

ساختمان قدیمی بیمارستان سیدالشهدا در بافت قدیمی شهر یزد با عمری در حدود 60 سال در سه طبقه روی زمین و یک زیرزمین جمعاً دارای 6000 متر زیربنا می‌باشد که 5100 متر مربع زیربنای آن در طرح بازسازی قرار گرفته است. فرایند بازسازی در سه فاز شامل بازسازی نمای ساختمان بازسازی فضاهای داخلی بیمارستان در سه بخش سازه تاسیسات و معماری داخلی و در نهایت بازسازی محوطه و الحاق ساختمان جدید به ساختمان قدیمی به منظور رفع کمبودهای موجود برنامه ریزی گردید.

 

2135

 

 

 

نمای کنونی شامل جداره به هم پیوسته آجری متشکل از طاق‌نماهایی در اطراف پنجره‌هاست که یکدستی و تقارن حاکم بر آن هیچ‌گونه نقطه عطفی ندارد در این روند علاوه بر رعایت اصل حداقل تخریب و حفظ کلیت نمای موجود سعی در ایجاد طرحی منطبق بر فرهنگ معماری یزد بوده به طوری که ارزش‌های این فرهنگ در کل و جزء احساس گردد.

 

 

محوطه‌سازی بیمارستان نیز با اقلیم منطقه تناسب داشته که جایگاه خاصی در زندگی مردم خو گرفته با خشکی کویر دارد. فرایند بازسازی بیمارستان سیدالشهدا در طی 18 ماه بدین صورت برنامه ریزی گردیده است که طبقات به دو بخش تقسیم گردیده و فرایند تخریب بر اساس بررسی‌های انجام شده در بخش سمت راست انجام گرفته در حالیکه سمت چپ بیمارستان در حال بهره‌برداری می‌باشد. این قسمت از ساختمان اکنون در مرحله سفت کاری است و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی در طی 5 ماه آینده نصب خواهد شد. در حال حاضر تیم طراحی مشغول طراحی داخل و جزئیات اجرایی آن می‌باشد.

 

هم اکنون پیش قدم کار خیر شوید

مبلغ: ریال
درگاه:

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای سازمان پزشکی خیریه حضرت سیدالشهداء (ع) محفوظ است. طراحی و پیاده سازی توسط سرایکو