سایه باغچه مهر این بار بر سر اهالی یکی از محروم ترین مناطق کشور در سیستان و بلوچستان گسترده شد تا کودکان این منطقه دست کم برای سال تحصیلی جدید حسرت کیف و کتاب و لباس را نداشته باشند. رنگ‌آمیزی مدارس با کمک دانش‌آموزان، راه‌اندازی کارگاه خیاطی و کارآفرینی برای زنان روستایی، راه اندازی کتابخانه‌های روستایی و برگزاری جشن رنگ و لبخند از فعالیت‌هایی است که توسط گروه خیرین باغچه مهر در منطقه محروم نیمروز در سیستان و بلوچستان انجام گرفته تا زندگی به چهره خسته و غبار گرفته کودکان این منطقه لبخند بزند.آذر مبارکی، مدرس تئاتر عروسکی و اوریگامی و مسئول گروه «خیرین باغچه مهر»، وقتی اسفند سال 93 از سوی شورای کتاب کودک برای انجام مأموریت به جنوبی‌ترین نقطه شرقی ایران اعزام شد با تمام وجود محرومیت را در چهره خاک گرفته کودکان این منطقه لمس کرد. او در گرمای بالای 50 درجه میهمان دخمه‌­های این منطقه بود تا علاوه‌ بر تأسیس کتابخانه، ساخت عروسک‌های نمایشی و اوریگامی را آموزش بدهد. او در شهرک «علی اکبر» بخش هامون با انسان‌هایی مواجه شد که از داشتن بدیهی‌ترین امکانات زندگی نیز محروم بودند؛ اما به گفته خودش «نمی‌شد باور کرد که همین مردمان دلی به وسعت دریا دارند.» پس از بازگشت از این سفر بود که او به همراه گروهی از خیرین برای بازگرداندن لبخند به صورت کودکان عشایرنشین این منطقه تصمیم گرفت تا روشنایی را به چادرهای سیاه آنها هدیه کنند و به این ترتیب با خرید مولدهای خورشیدی روشنایی را به چادرهای عشایر هدیه کردند. در کنار آن نیز اهدای لوازم‌التحریر و راه‌اندازی کتابخانه‌های عشایری از دیگر فعالیت‌های این گروه برای منطقه محروم سیستان و بلوچستان بود.
محروم با دل­ هایی بزرگ
آذر مبارکی این بار وقتی میهمان گروه زندگی روزنامه ایران شد از فعالیت‌های کارآفرینی برای مردم روستای الله‌آباد شهرستان نیمروز و همچنین کارهایی که برای انس گرفتن کودکان این منطقه با یارمهربان انجام گرفته است گفت. او با بیان اینکه لبخند کودکان این منطقه محروم زیباترین تصویر زندگی است گفت: بعد از اینکه با مشارکت افراد خیر مولدهای برق و همچنین امکانات فرهنگی در اختیار عشایر چادرنشین و کودکان آنها قرار گرفت حسن ابراهیمی ،روحانی مسجد امام حسین (ع) روستای الله‌آباد شهرستان نیمروز و مسئول کانون فرهنگی این مسجد در تماس با من درخواست کرد تا به او در اجرای برنامه‌های فرهنگی که از 10 سال گذشته برای مردم این روستا و مناطق اطراف که به خاطر قهر طبیعت از زندگی ناامید هستند انجام می‌دهد  کمک کنم .
وی ادامه داد: مردم شهرستان نیمروز بسیار محروم هستند و وقتی به آنجا می روید احساس می کنید که خاک مرده پاشیده شده است. اگر آب باشد مردم کشاورزی می‌کنند اما سال‌هاست که به دلیل خشکسالی کشاورزی از رونق افتاده است و مردم با مشکلات تنفسی و چشمی دست و پنجه نرم می کنند. به دلیل طوفان های شن و گرد و غبار زیاد گاهی مردم زیر شن مدفون می‌شوند.
تصمیم گرفتیم در گام بعدی  با کمک دانش‌آموزان چند مدرسه شهرستان نیمروز لبخند را به چهره غبارگرفته آنها بازگردانیم.
مقدار 400 کیلو رنگ شفاف که قابلیت شست و شو نیز دارد در اختیار ما قرار گرفت و ما با کمک دانش‌آموزان سه مدرسه دیوارهای این مدارس را با رنگ‌های شاد  رنگ‌آمیزی کردیم. تصمیم گرفتیم به دانش‌آموزان لوازم‌التحریر و کیف و کفش بدهیم و برای اینکه آنها احساس نکنند حس ترحم به آنها داریم جشن بزرگی به نام جشن رنگ و لبخند برگزار کردیم و از دانش‌آموزان خواستیم تا آرزوهای خودشان را نقاشی کنند و در پایان به بهانه خرید این نقاشی‌ها به بچه‌ها کیف و کفش و لوازم‌التحریر هدیه دادیم.
همه بچه ها نقاشی خودشان را به ما فروختند و تنها یک نفر از آنها که پسر 10 ساله‌ای بود حاضر نشد نقاشی‌اش را بفروشد . او می‌گفت نقاشی‌اش را دوست دارد و حاضر نیست آن را بفروشد. حرف‌های این پسر ما را تحت تأثیر قرار داد زیرا هنرمند واقعی کسی است که هنرش را نفروشد . برای قدردانی از او تعداد زیادی برگه سفید به همراه مداد شمعی  در اختیار او قرار دادیم و هدایای مناسبی برای او تهیه کرده ایم تا در زمان مناسب به او هدیه کنیم.
این بانوی هنرمند در ادامه از سرازیر شدن کمک‌های خیرین به کودکان و خانواده‌های این روستا گفت و ادامه داد: همراه با 8 نفر از هنرمندان خیر در این منطقه 8 کارگاه سفالگری، نقاشی، اوریگامی، دوخت جامدادی با پارچه نمدی و .... برگزار کردیم و 13 دانش‌آموز عشایر در این کارگاه حضور داشتند و این هنرها را آموختند . همچنین وقتی به مردم عشایر چادرنشین هامون سرکشی کردیم متوجه شدیم که دانش‌آموزان عشایر معلمی دارند که 8 سال است به آنها درس می دهد اما به دلیل بی‌مسئولیتی معلم 5 دانش‌آموز این مدرسه عشایری هنوز خواندن و نوشتن بلد نیستند که با پیگیری ما این معلم برکنار و معلم دیگری برای تدریس به این منطقه فرستاده شد و به این ترتیب 8 دانش آموز دیگر که تحصیل را رها کرده بودند دوباره به مدرسه بازگشتند.

کارگاه های زندگی
وی درباره کارآفرینی برای زنان روستای الله‌آباد گفت: مسأله‌ای که به شدت ذهن ما را به خود مشغول کرده بود این بود که چرا بچه های این روستا با وجود همه تلاش‌هایی که انجام داده‌ایم شاد نیستند و خوشحال نمی‌شوند. بررسی‌های ما نشان داد که آنها مادران غمگینی دارند که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و تعدادی از آنها نیز سرپرست خانواده هستند. تحقیقات ما نشان داد اگر بزرگترها را خوشحال کنیم به طبع بچه‌ها نیز خوشحال می شوند. برای رفع مشکلات اقتصادی که مهم ترین مشکل زنان این روستا بود تصمیم به راه‌اندازی کارگاه خیاطی گرفتیم تا زنان روستا در این کارگاه مشغول به کار شوند. یکی از خیرین که با باغچه مهر همکاری می کند تعداد 18 دستگاه چرخ خیاطی در اختیار ما قرار داد که البته نیاز به تعمیر داشتند. این چرخ خیاطی‌ها را به این روستا بردیم و یک تعمیرکار با انصاف با گرفتن یک سوم دستمزد خود این چرخ خیاطی‌ها را مقابل دیدگان زنان روستا تعمیر کرد تا آنها با نحوه کارکرد و همچنین عیب‌یابی و رفع آن آشنا شوند.
سکینه یارانی آدینی، مربی با سابقه فنی و حرفه‌ای، در مدت زمان کوتاهی به زنان این روستا خیاطی آموزش داد، به طوری که همه آنها تبدیل به خیاط‌هایی حرفه‌ای شدند. همچنین زنان روستا چرخ خیاطی‌هایی که در خانه داشتند و بسیاری از آنها نیز به دلیل نقص فنی از کار افتاده بود را به این کارگاه آوردند و پس از تعمیر کارگاه بزرگی با 52 چرخ خیاطی در مسجد این روستا راه‌اندازی شد . در اقدام بعدی با رایزینی‌هایی که انجام دادیم سازمان پزشکی خیریه حضرت سیدالشهدا (ع) 3 هزار متر پارچه برای دوخت لباس به این کارگاه هدیه کرد تا مادران  هنرمند این روستا با دوخت لباس برای 1200 کودک آنها را با لباس نو در روز اول مهر راهی مدرسه کنند.
مسئول گروه خیّرین باغچه مهر همچنین درباره ترویج خواندن کتاب در میان کودکان سیستان و بلوچستان گفت: پس از توزیع 18 هزار جلد کتاب میان دانش آموزان این استان برای اینکه مطمئن شویم آنها این کتاب‌ها را می خوانند در گردهمایی بزرگ کودکان و نوجوانان در سیستان و بلوچستان اعلام کردیم هرکسی 10 جلد کتاب بخواند و برای نویسنده آن نامه بنویسد هدیه ارزشمندی دریافت خواهد کرد و این درخواست با استقبال زیادی مواجه شد. خوشبختانه دکتر جنتی وزیر ارشاد وقتی از موضوع باخبر شدند 10 میلیون تومان کتاب به کودکان و نوجوانان این استان محروم کشور هدیه کردند .
 ایمان دارم که کودکان مناطق محروم هامون و نیمروز بسیار باهوش هستند و درصورتی که به آنها توجه شود، به طور حتم در آینده شاهد حضور آنها در عرصه‌های بزرگ علمی کشور خواهیم بود. واقعیت تلخ این است که محرومیت تنها و تنها مانعی است که آنها را از رسیدن به موفقیت بازمی‌دارد.

هم اکنون پیش قدم کار خیر شوید

مبلغ: ریال
درگاه:

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای سازمان پزشکی خیریه حضرت سیدالشهداء (ع) محفوظ است. طراحی و پیاده سازی توسط سرایکو