سلامت آنلاین- سفیر فرانسه در ایران، روز گذشته با حضور در دفتر وزیر بهداشت کشورمان با وی دیدار و گفت و گو کرد و در این دیدار، زمینه های همکاریهای دوجانبه دو کشور در زمینه های علمی تحقیقاتی و آموزشی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش سلامت آنلاین دکتر سید حسن هاشمی در این دیدار ضمن قدردانی از تلاش فرانسوآ سنمو سفیر فرانسه در ایران برای گسترش و ارتقای روابط دو کشور گفت: روابط کشورها دارای فراز و نشیب های زیادی است و خوشحال هستیم که پس از توافق هسته ای، سفر دکتر روحانی،رییس جمهور به فرانسه انجام و مقدمهای شد تا دو کشور همکاریهای دو جانبه را در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه سلامت تقویت کنند.

دکتر هاشمی با اشاره به اشتراکات و زمینه های همکاریهای قبلی دو کشور با بیان این که نظام آموزشی ایران از ۵۰ سال قبل برگرفته از مکتب فرانسه بود،گفت: بسیاری از اساتید قدیمی ما در مکتب فرانسه تحصیل کرده اند و عمده منابع ما از زبان فرانسه است.

وزیر بهداشت به روابط دیرینه انستیتو پاستور ایران با انستیتو پاستور فرانسه اشاره کرد و گفت: مطلع شده ایم که رییس انستیتو پاستور فرانسه بزودی به ایران خواهد آمد.

دکتر هاشمی به وجود ۶۰۰ مرکز تحقیقاتی در ایران اشاره کرد و گفت: برخی از مراکز تحقیقاتی ما رتبه های خوب و بین المللی دارند و ارتباطات محققین و دانشمندان دو کشور می تواند برای ارتقای همکاریهای دو جانبه کمک کننده باشد.

وزیر بهداشت گفت: ایران از نظر علمی و تحقیقاتی رتبه اول منطقه و رتبه ۱۶ جهانی را داراست و با توجه به تأکیداتی که مسئولین جمهوری اسلامی در زمینه توسعه علمی دارند، یکی از زمینه های همکاری می تواند در این بخش باشد.

دکتر هاشمی به وجود ۲۰۰ هزار دانشجوی پزشکی در ۵۷ دانشگاه و ۹۰ دانشکده طب اشاره کرد و بر روابط متقابل علمی و پژوهشی اساتید دو کشور تأکید کرد. وزیر بهداشت با تأکید بر ضرورت تقویت و گسترش ارتباطات دو کشور گفت: حداقل در علوم طب حیف است که روابط علمی قریب به ۲ قرن ایران و فرانسه به فراموشی سپرده شود.

دکتر هاشمی یکی از راهکارهای گسترش روابط دو کشور در زمینه پزشکی را برگزاری مشترک کنگره ها و کارگاههای آموزشی با حضور محققان دو کشور عنوان کرد و بر گسترش و ارتقای همکاریهای دارویی بین دو کشور تأکید نمود.

دکتر هاشمی در ادامه به مشکلات واردات سموم و کود برای محصولات کشاورزی در دوران تحریم ها اشاره کرد و گفت: فرانسه و آلمان در شرایط جدید می توانند با وزارت جهاد کشاورزی برای تهیه سموم دارای کیفیت همکاری کنند.

وزیر بهداشت افزود: در مورد سموم کشاورزی به نظر می رسد تشویق بخش خصوصی فرانسه برای سرمایه گذاری در ایران با توجه به جمعیت این کشور و بازار قریب به ۳۰۰ میلیونی پیرامونی ایران در منطقه می تواند مقرون به صرفه باشد.

دکتر هاشمی همچنین با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: شرکتهای فرانسوی به صلاح است که اگر به منافع دراز مدت فکر می کنند در جهت انتقال فن آوری و تولید مشترک از طریق سرمایه گذاری شرکتهای ایرانی در کشور تلاش کنند و تا بازار را از دست ندهند.

وی در ادامه به تشریح نظام بهداشتی درمانی کشور و سیستم ارجاع پرداخت و گفت: در ایران به ازای هر هزار نفر یک خانه بهداشت در مناطق روستایی پیش بینی شده و برای هر ۱۲ هزار نفر یک پایگاه بهداشتی و به ازای ۲۵ تا ۵۰ هزار نفر یک مرکز خدمات جامع سلامت وجود دارد و بیمار مرحله به مرحله به این مراکز مراجعه می کند و در صورت نیاز به سطح بالاتر ارجاع داده می شود.

دکتر هاشمی در ادامه به وجود ۹۰۰ بیمارستان دولتی و خصوصی و نیز وجود ۱۱۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور اشاره کرد و گفت: بیماران از خانه بهداشت به پایگاههای بهداشتی و سپس از پایگاههای بهداشتی به مراکز جامع خدمات سلامت و از آنجا به بیمارستانها ارجاع می شوند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: تمام خدمات بهداشتی و واکسیناسیون برای ایرانیان و اتباع خارجی رایگان است. همه ایرانیان بیمه پایه درمان دارند و برای دریافت خدمات بستری در روستاها ۳ درصد و در شهر ها ۶ درصد از هزینه را می پردازند.

دکتر هاشمی با بیان این که در حوزه بیمارستان سازی، هم بخش خصوصی و هم دولتی علاقه مند به سرمایه گذاری خارجی است، گفت: در زمینه آمبولانس هوایی، دریایی و زمینی نیز امکان همکاری با شرکتهای فرانسوی وجود دارد.

وزیر بهداشت در ادامه به توانمندیهای پزشکان ایرانی اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰ سال است که اعزام بیمار به خارج نداشته ایم و برعکس بیماران از کشورهای مجاور به عنوان توریست سلامت برای دریافت خدمات درمانی به ایران می آیند و دانشمندان ایرانی و فرانسوی در این زمینه می توانند تجربیات خود را به اشتراک گذارند. (وبدا)

هم اکنون پیش قدم کار خیر شوید

مبلغ: ریال
درگاه:

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای سازمان پزشکی خیریه حضرت سیدالشهداء (ع) محفوظ است. طراحی و پیاده سازی توسط سرایکو