مدیر کل کمیته امداد استان یزد در دیدار با فرماندار اردکان ضمن بررسی مشکلات نیازمندان این شهرستان از اجرای طرح شهر بدون نیازمند در اردکان خبر داد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، محسن علیزاده شورکی، مدیر کل کمیته امداد استان یزد با اشاره به اهمیت ساماندهی مددجویان تحت حمایت، افزود: کمیته امداد از سال ۹۴ تا کنون جلسات متعددی با دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری برگزار کرده است و توجه به امر اشتغال، مسکن و تهیه جهیزیه خانواده های نیازمند مورد تاکید و توجه قرار گرفته و حمایت های مناسبی در این زمینه انجام شده است.

وی گفت: متاسفانه مدتی است در سطح مرکز استان متکدیان و مشاغل کاذبی مشاهده شده که هر چند افراد شناسایی شده اکثرا غیر بومی اند اما طبق برنامه ریزی با برخی دستگاه های اجرایی، اقداماتی در زمینه کنترل آن ها در حال انجام است.

مدیر کل کمیته امداد استان یزد اجرایی شدن طرح «شهر بدون نیازمند» در اردکان را یکی از دغدغه های این نهاد عنوان کرد و افزود: به قطع و یقین در صورت اجرایی شدن این طرح بخش عظیمی از بودجه کمیته امداد، به بخش های دیگر از جمله تهیه جهیزیه و تامین مسکن نیازمندان هدایت می شود.

وی افزود: یک هزار و ۷۴۸ خانوار در قالب سه هزار مددجو در شهرستان اردکان نیازمند حمایت این نهاد هستند که بخشی از حمایت های انجام شده از سوی کمک های مردمی و خیران و همچنین صنایع شهرستان تامین شده است.

علیزاده با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۲۰ یتیم تحت پوشش این نهاد در شهرستان اردکان از حمایت مادی و معنوی ۸۴۱ حامی نیکوکار استفاده می کنند، خاطر نشان کرد: ارائه خدمات مسکن و ساختمان، فرهنگی و آموزش، کمک هزینه تامین جهیزیه و هزینه ازدواج، حقوقی و قضایی، بهداشتی و درمانی، بیمه تامین اجتماعی، تسهیلات کارگشایی، اشتغال و خودکفایی از جمله فعالیت های این نهاد در حمایت از خانواده های تحت حمایت و اقشار نیازمند جامعه است.

وی توجه به تامین مسکن مناسب برای مددجویان تحت پوشش را از دیگر دغدغه های کمیته امداد عنوان کرد و گفت: ایجاد سرپناه و ساخت مسکن برای مددجویان از اولویت های کاری این نهاد در سال جاری است که با اجرای طرح شهر بدون نیازمند در اردکان ذخیره مناسبی در این زمینه فراهم می شود. مدیر کل کمیته امداد استان یزد در پایان افزود: خیران و نیکوکاران می توانند با مشارکت در طرح های متنوع این نهاد که بر اساس نیاز مددجویان طراحی شده نسبت به تحقق نیت های خداپسندانه خود در طرح هایی همچون اکرام ایتام، محسنین(حمایت از خانواده های نیازمند غیر یتیم)، صدقات، زکات، اطعام، کوثر(تامین جهیزیه) شفا(کمک به درمان مددجویان)، نذر قربانی، عقیقه، رضوان(کمک به ساخت مسکن مددجویان) شرکت کنند.

در ادامه این دیدار هادی مقیمی، فرماندار شهرستان اردکان اظهار کرد: امروز می توانیم با افتخار بگوییم که هیچ متکدی در شهرستان اردکان وجود ندارد.

سعی داریم در این طرح با بهره گیری از شرکت های صنعتی و معدنی شهرستان حمایت ویژه ای از خانواده های مستنمند و نیازمند انجام دهیم.

مقیمی با بیان اینکه این طرح با هماهنگی برخی دستگاه های ذیربط، فرمانداری و نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در دست برنامه ریزی است، ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح و دریافت کمک های مناسب از واحدهای صنعتی و معدنی در سطح شهرستان، روزی با افتخار بگوییم دیگر مددجوی تحت پوشش کمیته امداد نداریم.

وی اجرایی شدن این طرح را نیازمند برنامه ریزی کارشناسی شده با درنظر گرفتن همه جوانب آن عنوان کرد و افزود: سعی داریم به این طرح با هدف توانمندسازی خانواده های تحت حمایت نگاه کنیم، نه اینکه فهرستی را از کمیته امداد به شرکت های صنعتی انتقال دهیم، چرا که با این اقدام، افراد تحت پوشش از تسهیلات مناسب و زمینه اشتغال در واحدهای تولیدی بهره مند می شوند.

مقیمی با بیان اینکه در اردکان به دلیل فرهنگ غنی و بستر مناسب اشتغال در صنایع موجود، هیچ موردی از تکدی گری وجود ندارد، اظهار کرد: برای اجرای این طرح باید کمک ها در قالب موسسات مردم نهاد و با نظارت کمیته مخصوص برنامه ریزی، ایجاد واحد صنعتی یا معدنی مناسب با ظرفیت های شهرستان و تزریق درآمدهای آن به حساب مددجویان انجام شود و فهرست نیازمندان شهرستان پالایش و تهیه و در نهایت به سمت توانمندسازی نیازمندان با حفظ حرمت این قشر پیش برویم.

هم اکنون پیش قدم کار خیر شوید

مبلغ: ریال
درگاه:

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای سازمان پزشکی خیریه حضرت سیدالشهداء (ع) محفوظ است. طراحی و پیاده سازی توسط سرایکو