معاون آموزشی و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم تولید مثل یزد گفت: دوقلوهای همسان در جامعه به عنوان یک پدیده طبیعی و قابل مقایسه با دوقلوهای ناهمسان تلقی می شوند و امروزه با پیشرفت علم در زمینه جنین شناسی آزمایشگاهی، ایجاد دوقلوهای همسان در آزمایشگاه به عنوان یک تکنیک جدید به منظور افزایش میزان موفقیت در درمان زوج های نابارور در حال تحقیق می باشد.

به گزارش وبدا، پروفسور محمدعلی خلیلی تصریح کرد: در این تکنیک از یک جنین حاصله از سلول های جنسی زن و مرد، دو جنین در محیط آزمایشگاه ایجاد می شود، بطوری که نیمی از سلول ها از جنین برداشته شده و بطور جداگانه رشد داده می شوند.

وی در ادامه افزود: از مزیت های این روش، بهره مندی دسته ای از بیماران از قبیل زنان با سن بالا، زوج های دارای تعداد کم جنین با کیفیت خوب و زنان دچار بیماری های لگنی حاد، برای افزایش شانس بچه دار شدن می باشد. ایجاد دوقلو در آزمایشگاه برای اولین بار در سال 1993 میلادی، به صورت تحقیقاتی در انسان انجام شد که نتیجه آن تایید توانایی تکامل این جنین ها در آزمایشگاه بود. مبنی بر گزارشات، اخیرا تحقیقات در این زمینه در کشورهای آمریکا و ایتالیا در حال انجام است.

خلیلی خاطرنشان کرد: این روش که با عنوان "ایجاد دوقلو در محیط آزمایشگاه"در دنیا شناخته شده است، برای اولین بار در ایران در پژوهشکده علوم تولیدمثل یزد توسط خانم مرجان امیدی دانشجوی دکترای تخصصی بیولوژی تولید مثل و تحت نظارت استاد جنین شناس، پروفسور خلیلی در حال بررسی می باشد.

در این پروژه دوقلوهای ایجادشده در آزمایشگاه از نظر کیفیت، توانایی تکامل و همچنین ناهنجاری های کروموزومی ارزیابی و با جنین هایی که به طور معمول با روش IVF ایجاد شده اند ارزیابی می شوند.

وی افزود: در نهایت، هدف از انجام این پروژه، ارزیابی های آزمایشگاهی جنین های حاصل از این روش و بررسی قابلیت کاربرد درمانی آنها برای بیماران مذکور با ایجاد تعداد جنین بیشتر و افزایش شانس باروری می باشد.

 

هم اکنون پیش قدم کار خیر شوید

مبلغ: ریال
درگاه:

عضویت در خبرنامه

تمامی حقوق برای سازمان پزشکی خیریه حضرت سیدالشهداء (ع) محفوظ است. طراحی و پیاده سازی توسط سرایکو